Vaikų ir paauglių literatūra Lietuvoje 2018 metais 2019-04-18 – Paskelbta: Naujienos

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje balandžio 17 d. įvyko tradicinis IBBY Lietuva skyriaus rengiamas seminaras „Vaikų ir paauglių literatūra Lietuvoje 2018 metais“, skirtas praėjusių metų vaikų literatūros leidybos, iliustracijų, knygų ir vaikų skaitybos tendencijoms aptarti.

Pranešimus apie vaikų literatūros leidybą, vaikų ir paauglių skaitybą skaitė Lietuvos nacionalinės bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros departamento darbuotojai. Apie geriausias 2018 m. lietuvių autorių grožines bei pažintines knygas ir iliustracijas, taip pat reikšmingiausius praėjusių metų vertimus pasisakė Nacionalinės bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros departamento specialistai ir vaikų literatūros tyrinėtojai, bibliotekininkai, menotyrininkai, vertėjai iš kitų institucijų. Dalyviai turėjo progą susipažinti su keliais vaikų literatūros kūrėjais, kurių darbai pripažinti geriausiais 2018 metais.

Seminaro metu buvo pristatytas Kęstučio Urbos sudarytas „Rekomenduojamų knygų sąrašas“ mokiniams, į kurį patenka ir leidyklos „Tikra knyga“ knygos – „Laimė yra lapė“, „Drambliai ėjo į svečius“, „Draugystė ant straublio galo“, „Sivužas“, „Per balas link aušros. Pasakojimas apie daktaro Jono Basanavičiaus keliones ir darbus“.

Buvo aptartos geriausios praėjusių metų iliustracijos, tarp kurių pateko „Sivužas“, „Per balas link aušros. Pasakojimas apie daktaro Jono Basanavičiaus keliones ir darbus“, „Maži eilėraščiai mažiems“.

Geriausių praėjusių metų lietuvių autorių knygų vaikams ir paaugliams aptarimo metu, buvo kalbama apie visus nominantus, tarp kurių ir „Sivužas“ bei „Maži eilėraščiai mažiems“. „Iliustracijos kartais atspindi tekstą, kartais papildo, o kartais suteikia papildomų prasmių“ – teigia literatūros apžvalgininkė Lina Buividavičiūtė.

IBBY Lietuvos skyrius nuotrauka.

Diskusijoje apie geriausias praėjusių metų pažintines knygas, dalyvavo ir leidyklos „Tikra knyga“ vadovas Jaunius Lingys, kuris pasisakė apie leidyklos išleistą Monikos Vaicenavičienės knygą „Per balas link aušros. Pasakojimas apie daktaro Jono Basanavičiaus keliones ir darbus“. „Piešiniais yra pasakojami gan sudėtingi dalykai, tačiau tie sudėtingi dalykai piešiniais pateikiami vaikui suprantamiau. Šita knyga yra visiškai kitas požiūris į biografinę knygą“ – teigė jis.

Seminaras buvo užbaigtas pokalbiu su Mariumi Marcinkevičiumi ir Lina Dūdaite, kurie pasakojo „Sivužo“ sukūrimo eigą – kaip gimė istorija, iliustracijos, kas įkvepia rašytojus, o kas – dailininkus. Pokalbio dalyviai kalbėjo apie savo vaikystės knygas, istorijų bei iliustracijų tendencijas. „Mano kūriniai be adresato. Kas skaitys, tas ir skaitytojas“ – linksmai pastebi rašytojas Marius Marcinkevičius.

IBBY Lietuvos skyrius nuotrauka.

Visą IBBY Lietuva seminaro įrašą, galite rasti čia: https://www.youtube.com/watch?v=NtvblU3uttE&fbclid=IwAR3zjXqmQgr6eEDOcH4HqVzxLiyQF44_X7SyFJrXv5FvBjsBG_4mdHPIQ4A