TELAIMI KNYGA, TELAIMI SKAITYTOJAS, TELAIMI RAŠYTOJAI 2018-01-12 – Paskelbta: Interviu

Metų knygos rinkimai vyksta nuo 2005-ųjų. Kasmet ekspertų komisija sudaro lietuvių literatūros vaikų, paauglių, suaugusiųjų ir poezijos (nuo 2012 m.) knygų penketuką, o skaitytojai iš kiekvienos kategorijos išrenka geriausią. O ką apie tokių rinkimų naudą mano literatūrologai? Ką jiems reiškia pati knyga? Apie tai mintimis dalijasi Vytauto Didžiojo universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto Lituanistikos katedros vedėja doc. dr. Asta GUSTAITIENĖ.

Jūsų mokslinių tyrimų sritis apima vaikų ir paauglių literatūrą, todėl būtų įdomu išgirsti, kurios vaikų ir paauglių literatūros knygos, Jūsų nuomone, būtų naudingiausios ir vertingiausios jaunesniems skaitytojams. Ar visi kūriniai Jums girdėti, skaityti?

Esu patenkinta, kad atkreiptas dėmesys į šias knygas, įrašytas į penketukus. Yra du dalykai. Pirmiausia manau, kad įvyko didžiulis postūmis vaikų ir paauglių literatūros srityje. Tai, kad prieš kelerius metus leidykla „Alma littera“ ėmė rengti anoniminius (doc. dr. A. Gustaitienė tai išskiria kaip labai svarbų dalyką) paauglių literatūros konkursus, o fondas „Švieskime vaikus“ – vaikų literatūros konkursus, skirtus vaikams iki 10 metų.

Šiuose konkursuose galėjo debiutuoti, išbandyti save ir galiausiai net nugalėti nemažai iki šiol visiškai nežinomų rašytojų, kuriems anonimiškumas leido tiesiog pasitikrinti, ekspertų teismui atiduoti savo tekstus. Juk puikiai žinome, kiek šiandien garsių rašytojų – nuo Franso Silanpӓӓ, Astridos Lindgren iki Selmos Lagerlӧf – išgarsėjo tik dėl anoniminių literatūros konkursų.

Žvelgiant į Metų knygos rinkimuose dalyvaujančių rašytojų ir jų knygų sąrašą matyti, kad vos keli rašytojai (Renata Šerelytė, Ramutė Skučaitė) yra gerai žinomi vaikų literatūros kūrėjai, gyvi klasikai, o visi kiti – nauji, debiutuojantys, o tai, manau, labai gerai. Visa tai rodo, kad Lietuvoje vaikų ir paauglių literatūros procesas – gana dinamiškas. Esu skaičiusi visus, išrinktus į penketuką, kūrinius, o kai kuriuos – kai buvo tik rankraščiuose.

Negaliu sakyti, kad visi jie, ypač palyginti su pasaulinės vaikų literatūros standartais, yra tikri šedevrai, bet daugelyje yra kas nors tokio, kas juos pagrįstai išskiria iš kitų kūrinių. Nenoriu ir, manau, būtų neetiška vardyti knygas, kurias labiausiai palaikau, bet galiu pasakyti: manęs tikrai nenuliūdintų nė vienos knygos, kuri yra sudarytame sąraše, laimėjimas ir išrinkimas pačia pačiausia. Dar kartą pasikartosiu – man visos knygos ir jų autoriai, patekę į penketukus, jau šiandien yra laimėtojai.

DOVILĖ STUKAITĖ

Visą straipsnį galite perskaityti čia:

http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2018-01-12-telaimi-knyga-telaimi-skaitytojas-telaimi-rasytojai/167781