Rugpjūčio knygų vaikams ir paaugliams TOP 10 2021-09-19 – Paskelbta: Naujienos

Rugpjūčio knygų lentynoje dešimt naujų knygų ir patiems mažiausiems, ir paaugusiems, padėsiančių ramiai užmigti ir nebijoti tamsos, kviesiančių į netikėtus, šiek tiek šiurpius ir juokingus nuotykius, kelsiančių didelius klausimus. Vienas knygas paėmus į rankas norėsis kikenti ir iš nuostabos išplėsti akis, paėmus kitas, atvirkščiai, akimirkai sustoti, nutilti, įsiklausyti ir pasvarstyti apie mūsų didelį didelį pasaulį ir viską, kas jame telpa. Taigi verskim puslapius…

Parengė Eglė Baliutavičiūtė

Rugpjūčio mėnesio TOP 10-tuke ir leidyklos „Tikra knyga“ naujiena – Dovilės Zavedskaitės parašyta ir Patricijos Bliuj-Stodulska iliustruota knyga vaikams – „Paštininkas ir serbentai“!

Ši knyga pristatoma kaip pokštas. Situacija iš tiesų juokinga – prakiūra vamzdis ir staiga, atrodo paštininkas praranda gyvenimo džiaugsmą, virš jo tarsi pakimba liūdesio debesys, atimantys visas jėgas. Tačiau paštininko sūnus ne iš kelmo spirtas, jis rašo kiek absurdiškus laiškus Santechnikų tarnybai, tikėdamasis sulaukti pagalbos. Susirašinėjimai kasdien darosi vis keistesni, laimei, vieną dieną berniuko laiškas pakliūva ypatingai mergaitei į rankas.

Knygos anotacijoje teigiama, kad prakiurusio vamzdžio katastrofa yra metafora mūsų tobulo gebėjimo iš musės padaryti dramblį. Be abejonės, tuo žaidžiama šioje knygoje, tačiau jautresnis ir pastabesnis skaitytojas kiek melancholiškame pasakojimo tone galbūt įžvelgs tai, kas tiesiogiai nepasakyta. Tai slegianti berniuko tėvo vienatvė, galbūt pyktis ant savęs, kad neturi gebėjimų pasirūpinti savo namais, o gal net ir nusivylimas savo gyvenimu apskritai, gal ne veltui sūnui taria: „Laiškais pasaulio nesutvarkysi.“

Ir vis dėlto net šiame nykstančių popierinių laiškų laikais gali įvykti stebuklas, ypač jei nenuleidi rankų ir labai tikiesi. Juk laiškai susieja, sujungia. Gal vis dėlto ir laiškais galime spręsti problemas?

Paprastai kuo vyresniems vaikams skirta knyga, tuo daugiau ir sudėtingesnių dalykų tenka patirti ir atlikti vaikui, tuo tarpu suaugusieji lieka nuošalyje. Nors ši knyga skirta vaikams nuo 6 metų, ir joje būtent vaikas prisiima atsakomybę spręsti problemas, kurios turėtų būti suaugusiojo atsakomybė. Šios knygos veikėjas tėčiui sunkią akimirką pademonstruoja išskirtinę brandą ir sumanumą.

Knyga išsiskiria nonsenso bei absurdo estetika, švelnia ironija, ir stipriomis povandeninėmis srovėmis, kviečiančiomis į pasakojimą pažvelgti giliau. Todėl knyga ne tik pradinukui, bet ir gerokai vyresniam skaitytojui.

Dovilės Zavedskaitės pirmoji knyga, kurioje taip pat atsispindi absurdo literatūros estetika ir filosofinės minties gelmė, pelnė Aldonos Liobytės premiją už reikšmingiausią metų debiutą. Knygos iliustruotoja Patricija Bliuj-Stodulska – naujas veidas lietuvių vaikų literatūroje.

Įrašą rasite čia