Renkame METŲ knygą vaikams! 2020-11-18 – Paskelbta: Naujienos

Jau kelerius metus stebima tendencija, kad paveikslėlių knygų, skirtų ir mažiausiems skaitytojams, ir jau ūgtelėjusiems, skaitantiems savarankiškai, vis daugėja. Tai labai džiugina – reikia meniškai vertingų, pagavių pasakojimų, kurie ugdytų ne tik literatūrinį, bet ir meninį skonį, juk paveikslėlių knygos neretai yra pirmoji vaiko pažintis su vizualiaisiais menais. Kartu paveikslėlių knygų kūrėjams atveriami vartai į pasaulį – skirtingai nei tekstinėms knygoms, šioms lengviau patraukti užsienio literatūros leidyklų dėmesį. Tad nieko keista, kad lietuvių autorių paveikslėlių knygų užsienyje sparčiai daugėja. Iš tiesų tokių knygų kasmet jau išeina tiek, kad vien iš jų galėtume sudaryti dėmesio vertą penketuką.

Šiemet į „Metų knygos rinkimų“ penketuką atrinkome dvi be galo skirtingas paveikslėlių knygas. Aušrą Kiudulaitę geriausiai pažįstame kaip puikią iliustratorę, o šiemet kūrėja debiutuoja ir kaip rašytoja. Iš tiesų vaikų literatūroje dažnai dailininkai pradeda ir patys rašyti. A. Kiudulaitės kūrinį „Maksas ir 92 musės“ galėtume pavadinti klasikine paveikslėlių knyga, skirta mažiems vaikams. Knyga skaidri ir žavi savo paprastumu, patirčių atpažįstamumu, universalumu. Maksas – šuo kaip šuo, tik kad mėlynas. Jis mėgsta paloti, pasivaikščioti, patinginiauti. Bet ilgos vasaros dienos gal būtų pažymėtos šiokio tokio nuobodulio, kuris neretai ištinka vaiką. Laimė, pirmą vasaros dieną Maksas įgyja naują draugę – musę, o vasaros pabaigoje tų draugių jau net 92. Be abejo, šis skaičius žymi ne tik drauges, bet ir prabėgusias dienas – juk būtent tiek jų turi vasara.

Interviu su knygos kūrėja Aušra Kiudulaite galite peržiūrėti čia:

Antra paveikslėlių knyga penketuke – Monikos Vaicenavičienės „Kas yra upė?“, skirta jau augesniam vaikui. Tai sinkretinio žanro knyga – tarsi poetinė esė jauniesiems ir ne tik skaitytojams, kurioje rasime ir daug pažintinės informacijos, prozos elementų, poetinių vaizdinių, o dėl vienas kitą papildančio ir praplečiančio vaizdo bei teksto santykio, tai ir paveikslėlių knyga. Šios knygos centre – upė, kuri, kaip rašoma knygoje, it siūlo gija „išsiuvinėja pasaulį margiausiais raštais, sudygsniuoja istorijas, supina kartu įvairiausias vietoves, laikus ir žmones“. Tai knyga mąsliems ir mąstantiems vaikams, keliantiems klausimus ir ieškantiems ilgų, daugiaklodžių atsakymų, suprantantiems ar bent nujaučiantiems, kad pasaulyje beveik niekada nėra paprastų ir greitų atsakymų. Kad net, rodos, pats paprasčiausias dalykas – akmuo, medis ar upė – vertas atidesnio žvilgsnio. Svarbu atkreipti dėmesį, kad knyga pirmiausia buvo išleista ne Lietuvoje, bet Švedijoje, todėl skaitome jos vertimą.

Interviu su knygos kūrėja Monika Vaicenavičiene galite pažiūrėti čia:

Rinkti METŲ knygą galite čia: http://metuknyga.lt/index.php?1452040833

Pasinaudokite specialiu pasiūlymu:

METŲ KNYGOS rinkimai 2020!

http://metuknyga.lt/index.php?194637823