Paveikslėlių knyga „Ypatingas“ – ar lengva nešioti širdį ant krūtinės? 2019-11-27 – Paskelbta: Naujienos

Paveikslėlių knygų kūryba ir leidyba Lietuvoje dar tik įsibėgėja, tad nenuostabu, kad sudėtingomis ir jautriomis temomis šio žanro lietuvių autorių knygų apskritai nėra. Ir ar paveikslėlių knygos skirtos tik mažiems vaikams? Modestos Jurgaitytės parašyta ir Rasos Jančiauskaitės iliustruota knyga „Ypatingas“ skirta mokyklinio amžiaus vaikams ir pasakoja berniuko Juozapo istoriją, kurio širdis plaka ne jo krūtinėje, kaip įprasta, o ant jos. Knygos kūrėjos viliasi, jog šią knygą atras ir vyresni vaikai – paaugliai.

Ypatingas

„Tekstą rašiau galvodama apie vaiką, kuriam dėl kažkokių priežasčių sunku, galbūt skaudu. Mąsčiau, kokį patarimą jam galėčiau duoti. Juozapo istorija – mano atsakymas jam ir sau. Toks jau tas pasaulis ir gyvenimas, jame yra visko – nedraugiškų žmonių, skaudžių žodžių. Apsisaugoti ar tėvams apsaugoti – nepavyks. Vadinasi, turime savyje atrasti stiprybės šaltinį, manau, tai vienintelis kelias“, – apie knygelės pradžią pasakoja teksto autorė Modesta Jurgaitytė.

Knyga „Ypatingas“ išsiskiria savo vizualine raiška – akį traukia ryški oranžinė spalva ir originalūs piešiniai. Iliustratorė Rasa Jančiauskaitė yra tarptautinį pripažinimą pelniusi menininkė, sukūrusi 2020 metų Bolonijos knygų mugės vizualinį identitetą. „Ypatingas“ – jau ketvirtoji menininkės iliustruota knyga.

„Aš gautą tekstą perskaičiau kaip tekstą apie jautrumą. Kaip kūrėja esu jautri aplinkai. Tad šios knygos piešimas buvo lyg nuolatinis žiūrėjimas į savo vidų per veidrodėlį, bandant įsisamoninti jautrumo teigiamas ir neigiamas puses. Kūrybinis procesas truko beveik metus. Ieškojau būdo iliustruoti širdį, vizualiai kalbėti apie jausmus ir tuo pačiu išvengti banalių įvaizdžių. Man buvo svarbu sukurti personažą, kuris labiau atspindėtų jausmą, o ne konkretų žmogų ar lytį. Kūrybos procesą lydėjo ieškojimai ir eksperimentai, knygos vizuali kalba kito daugiau nei kelis kartus, kol išsigrynino darnus, taupus ir paveikus santykis tarp teksto ir vaizdo. Man svarbiausia – palikti erdvės. Šiuo atveju, erdvės skaitytojo jausmams ir galimam pokalbiui tarp tėvų ir vaikų“, – pasakoja Rasa Jančiauskaitė.

Paveikslėlių knygoje „Ypatingas“ nagrinėjama ne tik patyčių problema. Tai knyga apie kiekvieno iš mūsų išskirtinumą ir apie tai, kaip gyventi būnant kitokiu. „Jau seniai sau išsikėlėme tikslą leisti tik išskirtinės kokybės ir turinio knygas vaikams, todėl kiekviena išleista knyga leidyklai – didelis džiaugsmas. Tikiu, kad ši knyga padės rasti atsakymą ne vienam vaikui, kaip surasti jėgų būti kitokiu, kodėl svarbu tikėti savimi ir priimti save tokį, koks esi. Mes visi esame labai ypatingi ir visi – labai reikalingi“, – sako leidybos namų „Tikra knyga“ kūrybos vadovė Daiva Rudytė.

Knygos „Ypatingas“ istorija sudomino kino kūrėjus. „Jau seniai ieškojau temos vaikiškam filmui. Juozapo istorija mane palietė. Jos jautrumą pajuto ir filmo režisierė Inesa Kurklietytė, jau turinti vaikiškų filmų kūrimo patirties. Galbūt vaikai, dabar perskaitę „Ypatingą“, vėliau, paūgėję, ateis ir į mūsų kuriamą filmą – „Drugelio širdis“, kuris remiasi Juozapo istorija“, – sako VŠĮ „Fralita Films“ vadovė, prodiuserė Živilė Gallego.

Sudėtingos knygos temos įkvėpė ir „Pojūčio teatro“ kūrėjas. Jos sukūrė meninę instaliaciją pagal šią knygą, kurioje vaikai gali pajusti saugią ir linksmą žaidimų erdvę, vėliau ieškoti skaudžių žodžių mokyklos erdvėje bei  per ypatingas patirtis sveikti ligoninėje.

„Jautri ir kiekvieną paliečianti paveikslėlių knyga „Ypatingas“ – puiki galimybė tėvams kartu su vaikais kalbėtis labai svarbiomis temomis. Ypač prieš Kalėdas“, – sako leidybos namų „Tikra knyga“ kūrybos vadovė D. Rudytė.