Paskelbti ir apdovanoti geriausių 2020 m. knygų vaikams kūrėjai 2021-05-31 – Paskelbta: Apdovanojimai, Naujienos

Gegužės 30 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje įvyko Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyriaus renkamų geriausių 2020 m. knygų vaikams ir paaugliams apdovanojimų ceremonija.

Net dvi leidyklos „Tikra knyga“ knygos buvo apdovanotos!!!

  • Svarbiausia, Prano Mašioto premija, už GERIAUSIĄ METŲ KNYGĄ VAIKAMS ir paaugliams skirta Mariui Marcinkevičiui ir Ingai Dagilei už knygą „Akmenėlis“ (leidykla „Tikra knyga“) – už litvakų istorinės atminties aktualizavimą bei drąsą su vaikais kalbėti apie tamsiausius istorijos periodus, gebėjimą juos papasakoti jautriai, vedant skaitytoją į šviesą, ir istorijos supratimą, taip pat už nuostabią knygos vizualinę dermę.
  • Domicėlės Tarabildienės premija už GRAŽIAUSIĄ METŲ KNYGĄ skirta Aušrai Kiudulaitei už knygos „Maksas ir 92 musės“ (leidykla „Tikra knyga“) iliustracijas – už įtaigią meninę kalbą ir intertekstinius vaizdų pasakojimus, išplečiančius vaikų literatūros ribas.

Tradiciškai kasmet nuo 1993 m. rengiami apdovanojimai vyko jau 29-ąjį kartą. Rašytojai, dailininkai, iliustruotojai, vertėjai apdovanoti septyniose kategorijose. Aštuntoji premija skirta už skaitymo skatinimo veiklą. Tai vieni svarbiausių literatūrinių apdovanojimų Lietuvoje. Vienas šių premijų tikslų ir yra stiprinti profesionalią vaikų literatūros refleksiją Lietuvoje, todėl geriausias metų knygas renka tik profesionalai – specialistų komisijos, į kurias kviečiami vaikų literatūros ir knygos meno tyrėjai, mokytojai, skaitybos specialistai, dailininkai, dizaineriai, kalbininkai, studentai ir kt.

Šių metų renginio tema – „Vaikų knygų tiltas“ – nurodo į IBBY įkūrėjos Jellos Lepman autobiografinės knygos pavadinimą. Kai po Antrojo pasaulinio karo buvo įkurtas IBBY, J. Lepman kalbėjo apie tai, kad vaikų gerovei atkurti neužtenka batų ir saldainių, reikia patenkinti ir jų kultūrinius poreikius. Šių dienų pandeminė situacija atskleidė panašius skaudulius – vaikams trūksta ne tik kompiuterių, bet ir knygų. Todėl grįžtame prie ištakų ir iš naujo kalbame apie tai, kas visiems be galo svarbu.

1948 m. pirmą kartą didžiulėmis pastangomis suorganizavusi tarptautinę vaikų knygų parodą ir taip nutiesusi knygų tiltus tarp nuniokotos Europos šalių vaikų, ji nepaprastai tikėjo, kad vaikai gali parodyti suaugusiesiems kelią, jie bus ta karta, kuri ras išeitį atstatyti pasaulį, kurį jų tėvai ir seneliai sugriovė. Todėl jų gerovė yra nepaprastai svarbi. Ne veltui ši šventė rengiama kitos svarbios dienos – Tarptautinės vaikų gynimo dienos – išvakarėse, teisė į prieinamą kultūrą ir kokybišką literatūrą yra viena iš svarbių vaikų teisių.

https://www.ibbylietuva.lt/naujienos/paskelbti-ir-apdovanoti-geriausiu-2020-m-knygu-vaikams-ir-paaugliams-kurejai/