(Ne)suplanuota sėkmė 2018-06-21 – Paskelbta: Interviu, Naujienos

Dažniausiai rašome apie knygas, autorius ir renginius. Bet šį kartą apie tai, kas vyskta leidykloje ir nuo ko viskas prasidėjo. Kalbamės su tinklaraščio http://knygukurejai.lt viena iš bendraautorių Elze Gerdviliene.

Leidykla – lyg skrydžių valdymo centras. Ji nuolatos akylai stebi literatūrinę padangę ir tinkamu laiku priima sprendimą, kokią naują skrajūnę leisti ant pakilimo tako. Kad būtų aktuali ir atitiktų nūdienos skaitytojų skonį. Kad būtų vertinga ir po daugelio metų – kai ją skaitys dabartinių skaitytojų vaikai. Kad būtų skoninga – nes juk taip formuojamas šiuolaikinių vaikų literatūrinis skonis. Apie vaikų knygų leidybos iššūkius kalbamės su Daiva Rudyte ir Jauniumi Lingiu.
 
Prieš penkerius metus įkūrėte nedidelę, bet šiandien jau plačiai žinomą ir įvertintą vaikų knygų leidyklą „Tikra knyga“. Kokių įsimintiniausių (ne)sėkmių teko patirti šio kelio pradžioje?
Mažesnių ar didesnių nesėkmių turbūt neįmanoma išvengti nei vienai įmonei ir dažniausiai jos nutinka ten, kur mažiausiai to tikiesi. Pirmasis knygos „Laimė yra lapė“ tiražas buvo atspausdintas ant tokio popieriaus, kuris neatskleidė visų iliustracijų subtilybių. Tuo metu nusivylimas galutiniu rezultatu buvo toks didelis, kad pasižadėjome vieni kitiems kaip įmanoma greičiau išparduoti pirmą tiražą ir antrą turėti visiškai tobulą. Dabar, žiūrint iš metų perspektyvos ir atspausdintų 15000 knygų, tie pirmieji 3000 netgi atrodo išskirtiniai. Gal kada bukinistai ieškos egzemplioriaus būtent iš pirmojo tiražo?
Evelina Daciūtė, Aušra Kiudulaitė
Kodėl pasirinkote leisti būtent vaikų knygas? Ar tą nulėmė mažesnė konkurencija, pamatėte menkai užpildytą nišą?
Tuo metu, kai kūrėsi leidybos namai „Tikra knyga“, vaikų knygų rinka nebuvo visiškai užpildyta. Dauguma leidyklų leido verstines knygas vaikams, lietuvių autoriai sudarė tik labai nedidelę rinkos dalį. Todėl ir pagalvojome, kodėl gi neužpildžius esančios nišos? Pirmąsias knygas išleidome kartu su dailininku ir rašytoju Rimu Valeikiu („Una mato taip!“, „Peliongas“) bei dailininku ir rašytoju Dainiumi Šukiu („Višta, kurią prarijo rūkas“, „Ežys, kuris mylėjo slapta“). Ir nors leidyklos atsiradimo pradžioje apie vaikų knygų leidybą žinojome mažai, bet rizika pasiteisino. Knygos buvo pastebėtos, vaikams patiko ir išraiškingi R. Valeikio piešiniai, ir humoristiniai D. Šukio tekstai. Tapo aišku, kad pasirinkta strategija veikia ir ta kryptimi reikia judėti toliau. Su metais išgryninome koncepciją, viziją ir tikslus. Pasidarė svarbu, kad ne tik knyga būtų sukurta lietuvių autorių, bet kad kiekvienu atveju, ji dar būtų ir kažkuo ypatinga, novatoriška. Visos knygos sudedamosios dalys tapo labai svarbios: ir istorija, ir iliustracijos, ir popierius, ir komunikacija.
Rimas Valeikis, Rasa Kaper, Dainius Šukys
Kaip ieškote ir atsirenkate autorius bei knygas? Ar autoriai randa Jus, ar Jūs juos?
Mūsų nuomone, gerai knygai pirmiausia reikia geros istorijos. Tai ir yra pagrindinis kriterijus, kodėl vieną arba kitą tekstą paverčiame knyga. Ieškome rašytojų, turinčių savitą stilių, gebančių pasakoti įsimintinas istorijas, kurios būtų įdomios vaikams visame pasaulyje. Jau knygos kūrimo pradžioje galvojame apie tai, ar ji bus įdomi leidėjams kitose šalyse. Buvo laikas, kai autorių intensyviai ieškojome patys, dabar jau gauname daug laiškų, kuriuose autoriai teiraujasi, ar juos galėtų išleisti būtent mūsų leidykla. Kadangi esame paveikslėlių knygas leidžianti leidykla, tai dalis autorių atkrenta ne dėl to, kad mums nepatinka jų parašytos istorijos ar stilius, bet todėl, kad dažnu atveju teksto būna tiesiog per daug. Kurdami knygas galvojame ne tik apie tekstą ir iliustracijas, mums taip pat svarbu ir ant kokio popieriaus bus atspausdinta knyga, kuo ji skirsis nuo visų rinkoje jau esančių knygų. Visuomet stengiamės būti vienu žingsniu priekyje visų. Tai nėra lengva, bet labai įdomu!
Leidykla gyvuoja jau penktus metus. Išduokite paslaptį: kaip pavyksta būti mažiems tarp didelių ir dargi taip drąsiai rodyti kryptį?
Turime aiškų tikslą ir kryptingai jo siekiame. Dar labai tikime tuo, ką darome, ir kiekvienai naujai knygai skiriame maksimalų dėmesį. Jos – mūsų vaikai. Kiekviena skirtinga, bet ir labai ypatinga. Bet svarbiausia, kad už kiekvienos knygos stovi ją kūrusių žmonių komanda ir jie mums yra patys svarbiausi. Tik jų talento dėka turime knygas, kurios skaitomos ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje.
Visą interviu rasite čia:

https://vaikukaledusala.wixsite.com/knygukurejai/istorijos/ne-suplanuota-s%C4%97km%C4%97