Minint Jono Basanavičiaus metines, vaikams – išskirtinė galimybė susipažinti su jo gyvenimu 2018-11-23 – Paskelbta: Naujienos

Šiandien minimos 167-osios Lietuvos Nepriklausomybės akto signataro, pirmojo lietuviško laikraščio „Aušra“ redaktoriaus, gydytojo Jono Basanavičiaus metinės. Ta proga rašytoja ir iliustratorė Monika Vaicenavičienė pristato paveikslėlių knygą vaikams „Per balas link aušros. Pasakojimas apie daktaro Jono Basanavičiaus keliones ir darbus“, kuri jau spėjo susižerti prizus už geriausias iliustracijas.

„Kuriant istorinę paveiksliukų knygą labai svarbu nepalikti netikslumų, nes jos piešiniai taip pat kuria istoriją, tik vaizdu. Knygos piešinius kiekvienam vertėtų pastudijuoti atidžiau, įsižiūrėti į detales, kurių kiekviena kruopščiai atrinkta ir patikrinta. Pavyzdžiui, plakatas, kabantis Basanavičiui gydytojaujant Bulgarijoje, perpieštas iš istorinės nuotraukos, miestiečių apranga pavaizduota vadovaujantis istoriniais šaltiniais. Be to, iliustracijos pateiktos taip, kad jomis būtų galima praeitį priartinti prie šių dienų ir jos būtų suprantamos vaikui“, – sako knygos autorė Monika Vaicenavičienė, kurios darbas pelnė prizus už geriausias iliustracijas Nacionaliniame vaikų literatūros ir Knygos meno konkursuose.

Knygos meno paroda _Monika Vaicenaviciene_Basanavicius

Pasak jos, nors kūrinys skirtas vaikams, jis įdomus ir suaugusiems, ypatingai skaitantiems kartu su vaikais. „Knygą rašiau tiek mėgstantiems istoriją, tiek jos nemėgstantiems, norėdama, kad pastarieji ją pamiltų, todėl joje apie rimtus dalykus pasakoju smagiai. Tai tarsi pokalbis, dialogas su skaitytoju, kuriame palikta vietos ir mano interpretacijai. Pavyzdžiui, įžangoje, kurioje spėlioju, jog gal gimtajame Basanavičiaus miestelyje Ožkabaliuose per balas basi vaikštantys žmonės ir buvo vadinami basanavičiais“, – sako Vilniaus dailės akademijos bei Stokholmo Konstfack meno, amato bei dizaino universiteto absolventė.

Autorė prisipažįsta, jog jai pačiai visada buvo įdomi Lietuvos istorija. „Mūsų šalies istorijoje turime nemažai įdomių ir iškilių asmenybių, apie kurias norisi ir norėsis kalbėti. Vis tik, daktaro J.Basanavičiaus gyvenimas buvo labai turiningas. Nors nemažai laiko praleido užsienyje, savo veikla, orientuota ne tik į save, bet ir stengiantis dėl kitų, jis tapo artimas ir savas. Toks jis ir knygoje – smalsus svajotojas, kuriam visur yra namai, visur yra ką veikti“, – pasakoja knygos rašytoja M.Vaicenavičienė.

72dpi_RGB_per_balas_link_ausros_KNYGA17

Knygos istorija autorei gimė ir jos gija išsigrynino diskutuojant su seserimi, gydytoja Agne Ulyte, kuri, skaitydama Jono Basanavičiaus biografiją, Monikai perpasakodavo įdomesnes ir juokingesnes vietas. Sukurti istorinę paveiksliukų knygą paskatino ir faktas, kad Lietuvoje tokio tipo knygų dar labai mažai, o šalies istorija visuomenei dažniausiai prieinama tik vadovėliuose ir biografijose. Pasak knygos autorės, „Per balas link aušros. Pasakojimas apie daktaro Jono Basanavičiaus keliones ir darbus“ – tai langelis į istorinį laikmetį, kuriam atskleisti ir atsiskleisti padėjo ir tekstas, ir pieštos iliustracijos.

72dpi_RGB_per_balas_link_ausros_KNYGA6

Rašytoja ir dailininkė Monika Vaicenavičienė su istorijos ir jos darbų gerbėjais gruodžio 2 d., sekmadienį, susitiks modernaus meno muziejuje „Mo“, kuriame vyks knygos „Per balas link aušros. Pasakojimas apie daktaro Jono Basanavičiaus keliones ir darbus“, kurią išleido leidybos namai „Tikra knyga“, pristatymas-dirbtuvėlės skaitytojams.