„Laimė yra lapė“ įteiktas The Batchelder apdovanojimas 2019-06-25 – Paskelbta: Apdovanojimai, Naujienos

Evelinos Daciūtės ir Aušros Kiudulaitės knyga „Laimė yra lapė“ JAV sulaukė apdovanojimo, kokio nėra gavusi jokia lietuvių autorių knyga! Tokią naujieną sužinojome dar sausį, o šiandien apdovanojimas jau autorių rankose. Knyga „Laimė yra lapė“ įvertinta „The Batchelder“ apdovanojimu, kurį Amerikos bibliotekų asociacija teikia už išskirtiniausią pastaraisiais metais JAV išleistą knygą vaikams, kuri buvo sukurta ne JAV ir ne anglų kalba. Laimė yra lapė“ tapo pirmąja lietuvių kalba parašyta knyga, kuri sulaukė šio apdovanojimo.

Kadangi rašytoja Evelina Daciūtė šiuo metu gyvena Amerikoje, autorė dalyvavo visuose renginiuose ir susitikimuose, kurie buvo skirti apdovanotiesiems – ALA Annual Conference 2019.

„Ką tik grįžau iš vakarienės su Mildred L. Batchelder (The Batchelder) apdovanojimo komitetu, kurį sudaro šešios Amerikos bibliotekų asociacijos atstovės, ir kitų knygų nominančių leidėjais. Dešinėje nuotraukoje – su vokiečių autorium Torbenu Kuhlmannu ir jo padovanota iliustracija iš knygos “Edison: the Mystery of the Missing Mouse Treasure”.  The Batchelder apdovanojimas nuo 1966 m. skiriamas Amerikos leidė­jams už geriausią verstinę literatūrą. Šiemet šis apdovanojimas atiteko knygai “The Fox on the Swing” (“Laimė yra lapė”). Iš bibliotekininkių išgirdau daug gražių žodžių apie knygą, kokia ji išskirtinė ir kaip turėčiau didžiuotis ją parašiusi, kokios ypatingos Aušra Kiudulaitė iliustracijos. Nepastebėjau, kaip kalbantis praėjo keturios valandos. Labai dėkinga už šią patirtį Lietuvos kultūros institutas, leidykloms “Tikra knyga” ir “Thames & Hudson”.“ – savo įspūdžius pasakojo Evelina.

Evelina Daciūtė turėjo galimybę susitikti  bei pabendrauti ir su kitais žymiais rašytojais, viena iš jų – Rūta Šepetys. „Rūta Šepetys buvo bene pirmoji, kuri sausį mus su Aušra Kiudulaitė pasveikino, paskelbus, kad “The Fox on the Swing” laimėjo Mildred L. Batchelder apdovanojimą. Ir sutapk tu man, kad šiemet ji irgi dalyvauja ALA Annual Conference 2019. Nepaprastai šilta ir jauki, jausmas, kad pažįstamos mažiausiai dvidešimt metų.“

 

Batchelder 3„Sužinojau, kad “The Fox on the Swing” (“Laimė yra lapė”) yra bene pirmoji paveikslėlių knyga gavusi The Batchelder apdovanojimą. Iki tol laimėdavo daugiau žodžių turinčios knygos. Beje, būtent dėl žodžių gausos Amerikoje knygą ne kartą kritikavo, sakydami, kad “too wordy” (beje, kaip paveikslėlių knygai joje ir puslapių per daug). Yra taisyklės kiek padorioje knygoje turi būti puslapių, kiek žodžių. Pasirodo, kad kas vieniems kliūna, kitiems – pliusas. Nereikia bijoti daryti kitaip.
Į knygų platintojo stendą, kuriame viešėjau, atėjo nemažai bibliotekininkių, kurios dalinosi savo įžvalgomis apie knygą. Jos į konferenciją suvažiavo iš visos Amerikos. Visos skirtingos, bet ir panašios savo požiūriu į knygas. “Kas jums yra laimė?” – paklausiau vienos. “Knygos!” – atsakė nė sekundės negalvojusi ir iškėlė į viršų rankoje laikytas knygas.“ – savo įspūdžiais iš paskutinės konferencijos dienos dalinosi Evelina. 

 

Batchelder 1„Dalyvavau renginyje, kuriame buvo įteikta nemažai apdovanojimų. Beveik visi jie – amerikiečių rašytojams ir iliustruotojams. Ir tik vienintelis – The Batchelder – buvo skirtas užsienyje parašytoms knygoms. Beje, įteikiant jį retai dalyvauja autoriai, mat visi jie gyvena toli. Tad ne vienas žmogus džiaugėsi, kad šiemet kitaip. Nežinau, kas ten sudėliojo scenarijų, kad įteikiant apdovanojimą knygai “The Fox on the Swing” (“Laimė yra lapė”) tuo metu gyvensiu tame pačiame mieste, kuriame vyksta ceremonija, bet ačiū jam ar jai už tai. Ta proga užgriuvom su visa šeima ir užėmėm puse eilės.“

Sveikiname autores ir džiaugiamės apdovanojimu!

Plačiau apie apdovanojimą – reportaže:

https://www.lrt.lt/naujienos/kultura/12/1072131/dar-vienas-lietuviu-kureju-laimejimas-knygai-laime-yra-lape-apdovanojimas-jav?fbclid=IwAR1MrbWDqwjgiiOzMLLdJp0YWH2oxf608JtB2A7hZO6EzzOX3plj3hm_7_A