Knygos, kurios papuoš mūsų bibliotekų lentynas 2021-09-01 – Paskelbta: Naujienos

Dailėtyrininkė Dr. Jolita Liškevičienė apžvelgia 2020 metų gražiausias knygas vaikams. „Rašyti 2020 m. knygų apžvalgą prireikė tam tikrų pastangų, kokių anksčiau, regis, nereikėjo. Smarkiai pasikeitęs mūsų kasdienis gyvenimas ėmė keisti ir temas, ir požiūrį į jas. Tai, kas buvo labai aktualu anksčiau, tarsi nuėjo į pogrindį, o staiga svarbūs pasidarė dalykai, buvę tarsi ne itin reikšmingi“ – sako J. Liškevičienė.

Metų knygos rinkimai 2020

Nurimus vaikų knygų apdovanojimų aistroms, galime plačiau aptarti meniškiausias 2020 m. knygas. Šiemet Domicėlės Tarabildienės premiją už gražiausią iliustruotą knygą vaikams pelnė Aušros Kiudulaitės autorinė paveikslėlių knyga Maksas ir 92 musės („Tikra knyga“). Tai trečioji tarptautinį pripažinimą pelniusios dailininkės knyga, tik šįkart ji – ir teksto autorė. Dailininkė kiek prislopintomis spalvomis, tarsi XX a. šeštojo–septintojo dešimtmečių koloristika ir stilistika dvelkiančia nuotaika kuria pasakojimą apie šunį Maksą ir jo kiek nuobodoką kasdienį gyvenimą. Kai kasdienybė tampa nepakeliamai nuobodi, Maksas pradeda skaičiuoti muses, jos tampa šuniui naujosiomis draugėmis. Dailininkė knygą kuria kaip vientisą meno kūrinį, ieško išraiškingesnės formos, paveikesnio atvaizdo, įdomesnio personažo, dailesnės faktūros, netikėtų jungčių ar rakursų. Iliustracijos plakatiškos, gerai apgalvotos, stilistiškai vienalytės, žaismingos ir nuotaikingos kaip ir pats nepaliaujamai įkyrus musių zvimbimas.

Yra ir dar viena išskirtinė, skaitytoją pirmiausia pritrenkianti savo turiniu, menine kokybe ir daranti jam neišdildomą įspūdį knyga. Kalbu apie Mariaus Marcinkevičiaus knygą Akmenėlis („Tikra knyga“), kurią iliustravo nemažai apdovanojimų pelniusi vaikų knygų dailininkė Inga Dagilė. Tai viena ir bene vienintelė Lietuvoje paveikslėlių knyga, skirta ne vien Lietuvai, bet ir visam pasauliui skaudžiai temai – Holokaustui. Knygos dailininkė kiek išplėstame vaizdiniame pasakojime pamažu atskleidžia pačios temos dramatizmą, perteikdama tai labai subtilia ir gerai apgalvota vaizdine kalba. I. Dagilė – aktyviai Lietuvoje kurianti dailininkė, sulaukusi pripažinimo ir įvertinimo. Naujojoje knygoje ji vaizdu perteikia karo laikų atmosferą ir jauseną, tragediją, kurią tuomet patyrė ir išgyveno visa žydų tauta. Iliustracijos stilingai iškalbios, vientisos koloristikos, subtiliai elegantiškos ir įtaigiai perteikiančios jautrią žydų tautos istoriją. Knygai apibūdinti trūksta žodžių, nes tai, ką ji perteikia, yra iš esmės patirtinis jausmas. Tad telieka paragint nepraleisti progos tai patirti ar turėti šią knygą savo bibliotekoje kaip atminimo akmenėlį – tokį, kokį taip dažnai parsivežame iš viešnagės pajūryje. Ne tik gera ir maloni, bet ir skaudi patirtis, tegul tik papasakota, neįkainojamai praturtina jauną asmenybę.

Iš naujienų išskirčiau ir debiutinį dailininkės Dovilės Kubrakovaitės-Bakutės darbą iliustruojant Giedrės Rakauskienės knygą Paskutinis pasaulyje baltasis raganosis („Tikra knyga“). Tai pirmoji jaunos kūrėjos iliustruota paveikslėlių knyga. Minimaliomis raiškos priemonėmis – tik teptuku ir mėlyno bei raudono rašalo spalvomis – ji vaizduoja baltojo raganosio ir katino susitikimą bei įtaigiai perteikia jų draugystę. Knyga vizualiai išraiškinga ir meniškai paveiki, tekstas ir vaizdas labai susiję, darniai sulipę, lengvi kontūriniai ir be galo tikslūs išlavintos rankos piešiniai ją daro šiltą, o kaligrafiška tipografinė raiška išskiria iš tipinių paveikslėlių knygų. Šis dailininkės darbas rodo, kad išraiškingą piešinį galima sukurti ir labai minimaliai, nors ranka vedamos linijos judesio tikslumui pasiekti prireikia nemažai laiko.

 

Miego temai skirtas ir stilingesniais piešiniais išsiskiriantis jaunos dailininkės Lauros Tulaitės iliustruotas eiliuotas Mariaus Marcinkevičiaus Miegas („Tikra knyga“). Juodame popieriuje spausdinta knyga kuria nakties nuotaiką, lengvos, šviesios linijos joje formuoja ne visai konkrečius piešinių kontūrus. Toks tirpstančių ir kylančių linijų kamuolyje išryškėja dėdės miego atvaizdas, kurį matome ir knygos viršelyje.

„Tikiuosi, kad bent viena iš paminėtų knygų papildys jūsų biblioteką ir suteiks naujų potyrių. Ir dar: drąsiai leiskite, kad patys mažiausieji jiems skirtas knygas nuoširdžiai suskaitytų“ – linki dailėtyrininkė Dr. Jolita Liškevičienė.

 

Straipsnis: https://www.ibbylietuva.lt/rubinaitis/2021-nr-2-98/ar-daug-knygu-papuos-musu-biblioteku-lentynas-2020-m-vaiku-knygu-iliustracijos/