Ką skaityti vaikams belaukiant pavasario? 2019-02-18 – Paskelbta: Naujienos

Kalendorinis pavasaris jau visai šalia, tačiau pažvelgus pro langą, vis dar norisi laiką leisti vartant ir drauge su vaikais skaitant knygas. Bet kaip išsirinkti knygą, kuri būtų ne tik smagi, bet ir naudinga? Kaip surasti tokią, kurią galėtum skaityti ne vieną, o daug kartų ir atrasti joje vis naujų dalykų?

 Rekomenduojame skaityti paveikslėlių knygas. Jose, skirtingai, nei įprastose knygose, paveikslėliai papildo ir praplečia pasakojamą istoriją. Tokiose knygose rašytojas ir iliustratorius yra lygiaverčiai kūrėjai, papildantys vienas kito sukurtą pasaulį. Skaitant paveikslėlių knygas verta stabtelėti ir įdėmiau apžiūrėti kiekvieną iliustraciją, perskaityti šalia esantį tekstą. Kartais iliustracijose esantis tekstas būna skirtas gerokai prakutusiems skaitytojams, o gal net ir suaugusiems. Tarkime, knygoje „Laimė yra lapė“ (E. Daciūtė, A. Kiudulaitė), kuri išrinkta 2017 METŲ knyga, o visai neseniai buvo įvertinta ir  „The Batchelder“ apdovanojimu Amerikoje,  yra viena iliustracija, kurioje berniukas Povilas ir jo draugė Lapė stebi žvaigždėtą dangų. Tarp įvairiausiais pavadinimais pavadintų žvaigždynų akylesnis skaitytojas suras „Prisukamo apelsino“ arba „Bėgančio paskui aitvarą“ žvaigždyną, o kitoje iliustracijoje pamatys televizoriuje rodomos laidos pavadinimą – „Duokim molio!”. Knygoje „Draugystė ant straublio galo“ (M. Marcinkevičius, A. Kiudulaitė) – gražiausia 2017 m. knyga – pelytė Patricija diriguoja musių chorui, o šios dainuoja dainą iš gerai visiems žinomo Justino Marcinkevičiaus eilėraščio „Tai gražiai mane augino”, bičių namelyje kabo užrašas – „Paskutinė mėnesio diena – sanitarinė”, jį prisimins tėvai, kurie būdami vaikais eidavo į biblioteką ir paskutinę mėnesio dieną rasdavo užrakintas jos duris.

METU KNYGA LAIME YRA LAPEdraugyste_ant_straublio_galo-virselis_www+medalis

 

per balas link ausros. pasakojimas apie daktaro jono basanaviciaus keliones ir darbus_VIRŠELIS

Paveikslėlių knygų žanrui pasiduoda ir sudėtingesnės temos – pvz. žymių žmonių biografijos.  Ar įmanoma įdomiai, įtaigiai ir per paveikslėlius papasakoti žmogaus gyvenimo istoriją, jo nuveiktus darbus ir aplankytas šalis? Knyga apie  daktarą Joną Basanavičių – „Per balas link aušros. Pasakojimas apie daktaro Jono Basanavičiaus keliones ir darbus“ – būtent tokia. „Kuriant istorinę paveikslėlių knygą labai svarbu nepalikti netikslumų, nes piešiniai taip pat kuria istoriją, tik vaizdu. Knygos piešinius kiekvienam vertėtų pastudijuoti atidžiau, įsižiūrėti į detales, kurių kiekviena kruopščiai atrinkta ir patikrinta. Pavyzdžiui, plakatas, kabantis Basanavičiui gydytojaujant Bulgarijoje, perpieštas iš istorinės nuotraukos, miestiečių apranga pavaizduota vadovaujantis istoriniais šaltiniais. Be to, iliustracijos pateiktos taip, kad jomis būtų galima praeitį priartinti prie šių dienų ir jos būtų suprantamos vaikui“, – sako knygos „Per balas link aušros. Pasakojimas apie daktaro Jono Basanavičiaus keliones ir darbus“ autorė Monika Vaicenavičienė, kurios darbas pelnė prizus už geriausias iliustracijas Nacionaliniame vaikų literatūros ir Knygos meno konkursuose.

 

poezija maziems

Geriausia knyga vaikystėje – poezijos. Poezijos ritmai ir rimai tarsi sutampa su slaptais vaikystės pasaulio virpesiais, o mažieji ypač imlūs pagal tam tikrus dėsnius surikiuotų žodžių skambesiui. Poetinė jėga yra iš pirmo žvilgsnio nereikšmingose detalėse, taupiame žodyje, gebėjime lakoniškai, bet labai tiksliai ir šmaikščiai reikšti mintis. Eilėraščiuose užfiksuota tai, ko suaugęs net nepastebi, bet kas mažam vaikui gali būti labai svarbu. Akimirka, nuotaika, būsena susilieja į vientisą džiugų ir saugų pasaulį. Paprasti, bet svarbūs ir galintys pradžiuginti objektai skaitytojui tampa mažu stebuklu. Tokia yra naujausia Mariaus Marcinkevičiaus surimuota ir Rasos Jančiauskaitės iliustruota knyga vaikams „Maži eilėraščiai mažiems“, išrinkta Gražiausia 2018 m. knyga vaikams.

 

ne vienas_viršelis spaudai.indd

Paveikslėlių knygos padeda mažiesiems skaitytojams lavinti vaizduotę, susipažinti su įvairiausiomis iliustravimo technikomis, surasti, atpažinti ir išmokti naujus dalykus lengva ir jiems artimiausia – vaizdų kalba. Esama knygų, kuriose nėra žodžių, o tik paveikslėliai. Ir tokia knyga nebūtinai skirta patiems mažiausiems. Tokių knygų pagalba galima su vaikais kalbėtis ir sudėtingesnėmis, skaudžiomis temomis. Kaip vaikas jaučiasi tuomet, kai yra vienas, ar sunku susirasti draugą, ką daryti jei draugo nėra šalia, ką daryti, kai apninka liūdnos mintys? Šiuos ir dar daugiau klausimų galima užduoti kartu su vaiku vartant bežodę knygą „(Ne)Vienas“ (iliustratorė Ieva Babilaitė) ir kalbantis apie tai, ką matote.

 

virselise

 Dažna istorija apie princesę, ją pagrobusį drakoną ir riterį yra labai panašios. Bet gal galima net tokią atpažįstamą istoriją papasakoti kitaip? O kas nutiktų, jei žodžiai pasakoje susimaišytų? O jei jie ne tik maišytųsi tarpusavyje, bet su kiekviena istorija dalis žodžių ir pradingtų? Kiek skirtingų, juokingų ir keistų istorijų galima papasakoti? Ieškokite naujos Mariaus Marcinkevičiaus parašytos ir Vaivos Braškutės iliustruotos knygos „Princesė“ ir atraskite kitokį pasakų pasaulį!