Naujoje Mariaus Marcinkevičiaus knygoje „Akmenėlis“ – geto išgyvenimai vaikų akimis 2020-10-12 – Paskelbta: Interviu, Naujienos

ŽIŪRĖKITE VIDEO REPORTAŽĄ ČIA

Mariaus Marcinkevičiaus ir Ingos Dagilės knyga „Akmenėlis“ – tai pasakojimas apie du vaikus, jų išgyvenimus gete. Autorius sako, kad pasakojimų vaikams šia sunkia tema trūksta, todėl jis norėjęs savo istoriją vaikams papasakoti ir taip tarsi atsakyti ir į pačiam vaikystėje kilusius klausimus.

Ši istorija nutiko Vilniuje, tačiau galėjo įvykti ir Kaune, Varšuvoje, Berlyne, Romoje ar Paryžiuje, sako knygos „Akmenėlis“ autorius rašytojas M. Marcinkevičius. Knygoje jis pasakoja dviejų vaikų Rivkos ir Etano, per antrąjį pasaulinį karą patekusių į Vilniaus getą istoriją, jų draugystę, baimę.

„Tai nėra geto istorija, tiesiog aš gimiau ir augau Vilniuje, dažnai net lakstydavau kiemais, su draugais žaisdavom ant aukšto ir ten rasdavom daiktų. Aš gimiau 1966 – 20 metų po karo, vaikystėje kildavo klausimai iš kur jie, su keistais užrašais, po truputį ta senojo Vilniaus istorija dėliojosi“, – pasakoja M. Marcinkevičius.

„Pačiai tai yra tokia mano giminės nepaliesta tema, labai buvo nauja, buvau mačius, girdėjus, bet tokio įsigilinimo mažoka. Pirma knyga, kuriai ruošiausi apie pusmetį, sakydavau, kaip čia taip laukt įkvėpimo, imi ir pieši, o šitai, kol nepajaučiau, kas galėjo vykti, ėmiau knygas, žiūrėjau filmus apie Varšuvos, Vilniaus getus, apie geto istorijas – pasiruošimas išskirtinis. Labai padėjo pajausti, kokių spalvų reikia, kokios nuotaikos, kas ten vyko iš tikrųjų“, – pasakoja iliustruotoja.

Knygos autorius sako – tradicija žydų kapinėse palikti akmenis, kaip atminties simbolį, ant kapų, todėl ir knygą pavadino „Akmenėliu“ – ne tik išgirsti istoriją, bet ją prisiminti.