AKMENĖLIS. METŲ KNYGOS RINKIMAI 2021 2022-04-05 – Paskelbta: Interviu, Naujienos

Šiemet į Metų knygos rinkimų penketuką pateko net 3 leidyklos „Tikra knyga“. Viena iš jų – jautri Mariaus Marcinkevičiaus ir Ingos Dagilės istorija „Akmenėlis“ apie Vilniaus getą vaiko akimis.


„Ši istorija įvyko Vilniuje, tačiau galėjo nutikti bet kur Europoje“, – knygos vaikams „Akmenėlis“ epiloge rašo autorius Marius Marcinkevičius. Knygos istorija, nupiešta iliustruotojos Ingos Dagilės, vaizduoja visą Europą palietusį Holokaustą ir Vilniaus žydų gyvenimą Antrojo pasaulinio karo metais vaiko akimis.

Rašytojo susidomėjimą istorija pažadino ne mokyklos suolas ar vadovėliai, o senelės pasakojimai: kartu jie vaikščiodavo po istoriją menančias Vilniaus senamiesčio gatves, lankydavo svarbias vietas. Viena iš jų – buvęs Vilniaus getas, kuriame aptverti aukšta tvora gyveno Vilniaus žydai. Būtent čia ir vyksta Mariaus Marcinkevičiaus knygos „Akmenėlis“ veiksmas, o veikėjai yra geto gyventojai. Rašytojas atskleidžia, jog kai kurie veikėjai – tikri, kadaise Vilniuje gyvenę žydai iš senelės pasakojimų.

„Tai nėra geto istorija, tiesiog aš gimiau ir augau Vilniuje, dažnai net lakstydavau kiemais, su draugais žaisdavom ant aukšto ir ten rasdavom daiktų. Aš gimiau 1966 – 20 metų po karo, vaikystėje kildavo klausimai iš kur jie, su keistais užrašais, po truputį ta senojo Vilniaus istorija dėliojosi“, – pasakoja M. Marcinkevičius.

Marius Marcinkevičius

Mariaus Marcinkevičiaus manymu, vaikus pažindinti su istorija svarbu jau nuo mažų dienų. „Istorija reikalinga mums patiems: kad prisiminti, nepasimauti ir vėl neatsidurti ten, kur jau buvome“, – sakė knygos autorius. Taip ir gimė idėja parašyti knygą apie Holokaustą: papasakoti vaikams, kokių išgyvenimų būta praeityje ir nebijoti apie juos kalbėti šiandien.

Knygos iliustruotoja Inga Dagilė taip pat sutinka, kad nuo mažens kalbėti su vaikais apie istoriją yra būtina, nes pažinęs istoriją – pažinsi save ir kitus. Iliustracijos yra neatsiejama paveikslėlių knygos dalis, jos ne tik papildo tekstą, bet ir sukuria jausmą, pasakoja istoriją bei perduoda informaciją, kurios galbūt nėra pačiame tekste.

„Pačiai tai yra tokia mano giminės nepaliesta tema, labai buvo nauja, buvau mačius, girdėjus, bet tokio įsigilinimo mažoka. Pirma knyga, kuriai ruošiausi apie pusmetį, sakydavau, kaip čia taip laukt įkvėpimo, imi ir pieši, o šitai, kol nepajaučiau, kas galėjo vykti, ėmiau knygas, žiūrėjau filmus apie Varšuvos, Vilniaus getus, apie geto istorijas – pasiruošimas išskirtinis. Labai padėjo pajausti, kokių spalvų reikia, kokios nuotaikos, kas ten vyko iš tikrųjų“, – pasakoja iliustruotoja.

Inga Dagilė

Inga Dagilė tik vėliau suprato, kokią sunkią ir atsakingą užduotį prisiėmė sutikdama iliustruoti kūrinį. „Juk iliustruoti reikės labai atsakingai, jautriai, išlaikant balansą tarp liūdesio ir džiaugsmo, žiaurumo ir gėrio, labiau vaizduoti ne veiksmą, o jausmą“, – savo patirtį, iliustruojant knygą „Akmenėlis“, papasakojo dailininkė.

Knygoje „Akmenėlis“ pasakojama apie Vilniaus getą ir apie Holokaustą, palietusi visą Europą. Marius Marcinkevičius mano, kad knygų šia tema yra daug, tačiau tokių, kurios būtų skirtos pradinukams ir iliustruotos – iki šiol nebuvo. Rašytojas pabrėžia, jog ši knyga ne tik apie Holokaustą, bet ir apie tai, kaip galėjo jaustis vaikas, gyvendamas uždarytas gete. Knygos istorijoje Vilniaus žydų gyvenimas pripildytas vaikiškos draugystės ir kasdienybės džiaugsmų, tikėjimo ateitimi ir vilties.

Knygos autorius sako – tradicija žydų kapinėse palikti akmenis, kaip atminties simbolį, ant kapų, todėl ir knygą pavadino „Akmenėliu“ – ne tik išgirsti istoriją, bet ją prisiminti.

Knyga buvo išrinkta Gražiausia 2020 m. knyga vaikams, apdovanota Prano Mašioto premija.

Už knygą „Akmenėlis“ galite balsuoti METŲ KNYGOS RINKIMUOSE: https://skaitymometai.lnb.lt/index.php?1633413313