Norbertas Černiauskas: Būkime atviri kiekvienam savo istorijos puslapiui 2019-04-11 – Paskelbta: Naujienos

Knygą „Apie šaulius, riterius ir drakonus Lietuvoje“ parašęs NORBERTAS ČERNIAUSKAS sako norėjęs reabilituoti suprimityvintas tautiškumo, patriotizmo, pilietiškumo sąvokas, o tai padaryti geriausia nieko apie sudėtingą Lietuvos istoriją neslepiant ir nenutylint. Pasak istoriko ir šaulio, knygą išleidusio Šaulių sąjungai švenčiant šimtąjį gimtadienį, XXI amžiuje privalome kalbėti visą tiesą, kad ir kokia ji būtų, ir jei išdrįsime nebesislėpti už dabar uoliai kartojamų lozungų – joks priešas nebebus mums baisus.

apie-saulius-riterius-ir-drakonus-lietuvoje-virselis

Apie tai, koks buvo knygos tikslas, autorius atsako paprastai: „Užsibrėžiau parašyti tekstą, kuriame į trumpus pasakojimus sudėčiau sudėtingą XX amžiaus Lietuvos istoriją ir kurį galėtų suprasti dešimtmetis. Noriu jiems parodyti, kad tokios sąvokos kaip atsakingumas, patriotiškumas, pagarba kitam nėra viso labo nuolat kartojamos klišės, bet kad jos reiškia labai realius dalykus, kasdienius smulkius darbus, kuriuos kiekvienas galime atlikti. Noriu, kad knygos skaitytojai suprastų, jog kiekviename žingsnyje – ir mokykloje, ir namie, ir atostogaujant galima imtis riteriškų žygių, ir kiekvienas gali tapti riteriu. O mano siūlomas geras būdas žengti į tą riterišką pasaulį – tai tapti jaunaisiais šauliais. Dabar tai padaryti galima sulaukus vienuolikos, tad dešimtmečius pasirinkau neatsitiktinai.“

Paklaustas, kodėl pasirinko pasakojimo formą – laiko mašina grįžti į praeitį, Norbertas atsako, kad tokia forma atrodo įtaigesnė ir leidžianti kur kas geriau pajusti, kad pasakojami įvykiai nėra viso labo praeityje įvykę nutikimai, niekaip nesusiję su šiandiena. „Aš noriu parodyti, kad istorija nėra vien tai, kas buvo ir negrįžtamai pradingo praeity, bet kad ji suformavo mūsų dabartį ir formuoja ateitį. Todėl knygoje stengiausi atskleisti ir pabrėžti valstybingumo tradicijos reikšmę – kad tai, kokiame santykyje su savo valstybe buvome ir kaip dėl jos arba į ją kažkada investavome, lemia tai, kokie dabar esame.“

Norbertas ir Birutė

 

Istorikas teigia, kad jokių faktų neatmetė, tačiau rašydamas vis klausė savęs, kaip atvirai turėtų vaizduoti baisiausius mūsų istorijos epizodus, kitaip sakant, ar reikia kraujo, nes jo mūsų XX amžiaus istorijoje būta labai daug. „Man norėjosi nieko nenutylėti, todėl nors galiausiai atsisakiau visai atviro žiaurumo, visgi palikau jį tokį, kad skaitytojas galėtų pats suprasti, kas tuo metu dėjosi.“

 

 

Visą interviu rasite: http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2019-04-11-apie-lietuviu-riterius-parases-istorikas-n-cerniauskas-bukime-atviri-kiekvienam-savo-istorijos-puslapiui/175270