Apie Šaulių sąjungą pasakoja Gabrielius Liaudanskas-Svaras 2019-10-02 – Paskelbta: Naujienos

Papasakok truputį apie šaulius – kaip jie atsirado, ką veikė pirmieji Šaulių sąjungos nariai, kokie žmonės dalyvavo šioje veikloje? 

Šaulių sąjunga įkurta 1919 metais, kaip nepriklausomybės kovų įtvirtinimas prieš bolševikus, bermontininkus ir lenkus. Jos idėjiniai vadai – Vladas Putvinskis ir Matas Šalčius. Prie organizacijos įkūrimo ir jos veikloje taip pat dalyvavo daug  žymių žmonių. Pradžioje jos nariai buvo vien civiliai, tačiau su laiku į gretas įsiliejo daug karių ir karininkų. Tai puikiai atspindi pagrindinį šaulių tikslą  paramą kariuomenei.

 Ką šauliai veikia dabar, kiek jų yra visoje Lietuvoje? 

Lygiai kaip ir pradžioje, šauliai dalyvauja pačiose įvairiausiose veikose – rengiasi tiek kovinio, tiek ir nekinetinės kovos elementuose bei kur tik įmanoma tarnauja Tėvynės labui, šviečia kitus, užsiima patriotiškumo sklaida visuomenėje.

Girdėjau, kad yra jaunieji šauliai – nuo kokio amžiaus galima prisijungti prie organizacijos ir kaip tai padaryti? Ar vaikams būna rengiamos kažkokios atskiros stovyklos, mokymai? Ar šaulėmis gali tapti ir mergaitės ar visgi daugiausia į tokią veiklą įsijungia berniukai? 

Tapti jaunuoju šauliu gali tiek berniukai, tiek mergaitės, jų mokymas vyksta keturių pakopų principu, yra labai įdomus ir pilnas įvairiausių veiklų. Žinoma, rengiamos stovyklos ir pratybos ir jų būna nemažai.

Kokiais ženklais ir simboliais puošiasi Šaulių sąjungos nariai? 

Ženklu yra ne vienas, tačiau pagrindinis  dvigubas kryžius skydo formoje.

Ar žinojai, kad:

Šaulių sąjungos veikloje dalyvavo ir dalyvauja daug žymių lietuvių – rašytojai Antanas Vienuolis-Žukauskas, Balys Sruoga, Juozas Tumas-Vaižgantas, Faustas Kirša, dailininkas Antanas Žmuidzinavičius, gamtininkas prof. Tadas Ivanauskas ir daugelis kitų.

Šauliškoms idėjoms visoje Lietuvoje šiandien neabejingi beveik 11 tūkstančių piliečių nuo 11 metų amžiaus.

Organizacijos ženklu nuo jos veiklos pradžios tapo Vyčio kryžius ant skydo. Tai vienas iš seniausių Lietuvoje naudojamų heraldinių ženklų dar vadinamas Jogailaičių kryžiumi, nes jį naudojo Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis Jogaila.

Apie šaulius, riterius ir drakonus Lietuvoje

Liko dar neatsakytų klausimų apie Šaulių sąjungą? Norite sužinoti kokių įsakymų turi laikytis šauliai? Atsakymus rasite Norberto Černiausko knygoje „Apie šaulius, riterius ir drakonus Lietuvoje“.

Interviu publikuotas žurnale „Bitutė“ (kalbino Aurelija Čepėnienė).

Visą straipsnį rasite čia: http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2019-10-01-vaikams-apie-sauliu-sajunga-pasakoja-gabrielius-liaudanskas-svaras/177531